Thanks To All Who Participated in the Romancing the Beer 2015

There were 241 entries judged and 138 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Castellino
Co-Brewer: Todd Slater
Moscoe IPA 14B: American IPA Thousand Oaked Homebrewers
2nd Israel Arrieta Mexican Holiday 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Maltose Falcons
3rd Jonathan Tronson
Co-Brewer: Chris Simental
Black Knight Milk Stout 13D: Foreign Extra Stout Maltose Falcons

Best of Show – Best Belgian Beer

Combination of Belgian and French Beers and Belgian Strong

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Douglas Brown
Co-Brewer: Alex Hardy
Oui Frere 16D: Biere de Garde QUAFF

Winning Entries

Table 1: Pale Lagers and Amber Hybrids (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Miles McLennan LR Helles Lager 1D: Munich Helles QUAFF
2nd Fabio Colombo Bilbo Steam 7B: California Common Beer QUAFF
3rd Matt Castellino
Co-Brewer: Todd Slater
Dortmunder 1E: Dortmunder Export Thousand Oaked Homebrewers

Table 2: Dark Lagers (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adrian Baez
Co-Brewer: Kevin Sack; Christian Thomas
Men Are From Marzen 3B: Oktoberfest/Marzen Maltose Falcons
2nd Fabio Colombo The Luganator 5C: Doppelbock QUAFF
3rd Fabio Colombo La Bikina 5A: Maibock/Helles Bock QUAFF

Table 3: Light Hybrid Beer (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kale Bittner I Do Brew 6B: Blonde Ale
2nd Steve Faulkner American Rye Ale 6D: American Wheat or Rye Beer Long Beach Homebrewers
3rd Tony Ashdown Virgin Blonde 6B: Blonde Ale Maltose Falcons

Table 4: English Pale Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Eckert
Co-Brewer: April Eckert
Scouser 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Crude Brew Crew
2nd Alan Lueders
Co-Brewer: Cindy Lueders
Low Ryeder 8A: Standard/Ordinary Bitter
3rd Natalie DeNicholas Fireside & PipesmOAKed 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Maltose Falcons
HM Matt Geraci
Co-Brewer: Chris Rebelo
Bitter Angry Wife 8B: Special/Best/Premium Bitter Mash Heads

Table 5: Scottish and Irish Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Picklesimer KPix Red Ale 9D: Irish Red Ale
2nd Keith Eckert
Co-Brewer: April Eckert
Smokin’ Bagpipes 9E: Strong Scotch Ale Crude Brew Crew
3rd Al Trevisan Kilt Lifter 9B: Scottish Heavy 70/- VIBE

Table 6: American Ale (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nick Lantz Janet’s Brown 10C: American Brown Ale Chop and Brew
2nd Dana Cordes Extra Pale Ale 10A: American Pale Ale Maltose Falcons
3rd Wade Anderson Upside Down Frown Brown 10C: American Brown Ale

Table 7: English Brown Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Fred Brophy Beastie Brown 11C: Northern English Brown Ale Mash Heads
2nd Al Trevisan Workingman’s Mild 11A: Mild VIBE
3rd Eric Shelley North Side Brown 11C: Northern English Brown Ale QUAFF

Table 8: Porter (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Geraci
Co-Brewer: Chris Rebelo
DP Porter 12C: Baltic Porter Mash Heads
2nd Tim Kazules Pantry Porter 12B: Robust Porter Thousand Oaked Homebrewers
3rd Todd Hankel Porter 12B: Robust Porter

Table 9: Stout (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jonathan Tronson
Co-Brewer: Chris Simental
Black Knight Milk Stout 13D: Foreign Extra Stout Maltose Falcons
2nd Jason Asenbauer Get Up Coffee Stout 13D: Foreign Extra Stout Maltos Falcons
3rd Miles McLennan LR Oatmeal Stout 13C: Oatmeal Stout QUAFF

Table 10: India Pale Ale (IPA) (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Castellino
Co-Brewer: Todd Slater
Moscoe IPA 14B: American IPA Thousand Oaked Homebrewers
2nd John Coutts Blind Stoned 14B: American IPA Maltose Falcons
3rd Eli Scott
Co-Brewer: Tyler Lakotich
King’s Highway IPA 14B: American IPA Royal Road

Table 11: German Wheat and Rye Beer (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Duddles Roggenbier 15D: Roggenbier (German Rye Beer) Mash Heads
2nd Tim Kazules Twisted Threads 15C: Weizenbock Thousand Oaked Homebrewers
3rd Alfredo Rocha Jefe De Hefes 15A: Weizen/Weissbier Long Beach Homebrewers

Table 12: Belgian and French Ale (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Flair Saison D’Pepperkorrel En Wijs 16C: Saison Ventura Independent Beer Enthusiasts (VIBE)
2nd Douglas Brown
Co-Brewer: Alex Hardy
Oui Frere 16D: Biere de Garde QUAFF
3rd Israel Arrieta Southern Gnome 16E: Belgian Specialty Ale Maltose Falcons

Table 13: Sour and Fruit Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Israel Arrieta It’s Tart! 17D: Straight (Unblended) Lambic Maltose Falcons
2nd Eric Shelley Dragonberry Tart Blonde 20A: Fruit Beer QUAFF
3rd Eric Alldredge
Co-Brewer: Harrison Barth
Color Spray Pink! 20A: Fruit Beer Yeastside brewing

Table 14: Belgian Strong Ale (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Kazules Peary Spice 18D: Belgian Golden Strong Ale Thousand Oaked Homebrewers
2nd Keith Eckert
Co-Brewer: April Eckert
Tripel X 18C: Belgian Tripel Crude Brew Crew

Table 15: Strong Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tricia Gallant
Co-Brewer: Jamie Gallant
Grumpy Old Man 19C: American Barleywine Mash Heads
2nd Fred Brophy
Co-Brewer: Bill Crabb
Fu Kung 19C: American Barleywine Mash Heads
3rd Dana Cordes American Barleywine 19C: American Barleywine Maltose Falcons

Table 16: Spice/Herb/Vegatable Beer (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Israel Arrieta Mexican Holiday 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Maltose Falcons
2nd Miles McLennan LR Pumpkin Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer QUAFF
2nd Paul Mesmer Paul’s Holiday Ale 1014 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer QUAFF

Table 17: Smoke and Wood-Aged Beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Gollhofer
Co-Brewer: Mike Morse
Twig Pig Bourbon Barrel Aged Milk Stout 22C: Wood-Aged Beer
2nd Israel Arrieta The Urge 22C: Wood-Aged Beer Maltose Falcons
3rd Tricia Gallant
Co-Brewer: Jamie Gallant
Barrel Aged Old Ale 22C: Wood-Aged Beer Mash Heads
HM Keith Eckert
Co-Brewer: April Eckert
Belgian Wave 22C: Wood-Aged Beer Crude Brew Crew

Table 18: Specialty Beer (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tricia Gallant
Co-Brewer: Jamie Gallant
Kentucky Mule Pale Ale 23A: Specialty Beer Mash Heads
2nd Miles McLennan LR TJ’s Farm Ale 23A: Specialty Beer QUAFF
3rd Andy Ziskin Good Morning North Hollywood 23A: Specialty Beer Maltose Falcons Home Brewing Society
HM Justin Brouhard
Co-Brewer: Brittany Brouhard
Brit’s RyePA 23A: Specialty Beer

Table 19: Mead and Cider (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Aitchison None 24C: Sweet Mead Maltose Falcons
2nd Bonfilio Ruiz
Co-Brewer: Cristina Ruiz
Manzanita 27A: Common Cider Yeastside Brewers
3rd John Aitchison None 25B: Pyment Maltose Falcons